Která el. zařízení se musí zahrnout do odpovědnosti stanoveného pracovníka? U kterých el . zařízení je nutné prokazatelné seznámení s návodem? Jen seznámení se pracovníka s návodem k obsluze nebo proškolení dle návodu s obsluhou el. zařízení. Který přepis a § ukládá výše uvedené povinnosti?
Odpověď: Podle § 103 odstavce (2) ZP je zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, …které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, ….
Myslím, že práce s počítačem nevykazuje z hlediska elektrických zařízení žádná rizika a proto nevím podle čeho by tato povinnost měla být stanovena.
Povinnost stanovení odpovědné osoby vyplývá z níže uvedené normy čl. 4.3 ČSN EN 50 110 – 1 ed.2, která je závazná, protože vyplývá z požadavků na BOZP a vyhlášky 50/1978 Sb. Následně je tato povinnost v souladu s nařízením vlády č. 101/2005 Sb. § 3, odst. 3, písm. b); dále § 3, odst. 4, písm. b), a ČSN EN 50110-1, 4.3 Organizace - Pro každé elektrické zařízeni musí být určena osoba odpovědná za elektrické zařízení. Pokud jsou dvě nebo více zařízení umístěna společně, je nutné, aby mezi odpovědnými osobami za každé z těchto zařízení, byly prokazatelné stanoveny odpovědnosti.
vyhlášky 50/1978 Sb. Obsluha el. zařízení
- obsluhovat elektrická zařízení a přístroje mohou pouze osoby, jež byly prokazatelně seznámeny s jejich správnou obsluhou (osoby poučené). Zároveň musí být poučeny o možných ohroženích a zásadách první pomoci při zásahu el. proudem.
- nepoučené osoby smějí obsluhovat pouze el. zařízení do napětí 230 V, která jsou uzpůsobena tak, aby nemohlo dojít ke styku s částmi pod napětím. Při práci lze provádět pouze úkony, jež jsou povoleny v návodu pro obsluhu přístroje